Recenzja the case for christ z komentarzem filmu


Intrygująca, oparta na wierze detektywistyczna historia, w której reporter dochodzeniowy staje się prawdziwie wierzący.

Choć sporadycznie błądzi po stronie sentymentalizmu i uproszczenia, film sprawa Chrystusa podtrzymuje zainteresowanie, a nawet generuje łagodne napięcie, oferując jednocześnie oparty na wierze spin na szablonie dramatu śledczo-dziennikarskiego. Reżyser Jon Gunn i scenarzysta Brian Bird sprytnie odtworzyli najlepiej sprzedającą się książkę Lee Strobla o jego przejściu od szczerego ateisty do pobożnego chrześcijanina jako rodzaj teologicznej kryminału. Oczywiście, nigdy nie ma żadnych realnych wątpliwości co do tego, jak ta historia zostanie rozwiązana. (Przecież tytuł brzmi „Sprawa Chrystusa”, a nie „Sprawa przeciwko chrześcijaństwu”) Ale film prawdopodobnie zaimponuje nawet oddanym niewierzącym swoją gotowością do położenia równie dużego nacisku na dowody empiryczne, jak i na ślepą wiarę.

Rok 1980, fakt wielokrotnie podkreślany przez widoczne szczegóły z okresu Chicago Tribune reporter Lee Strobel (Mike Vogel) używa pagerów i maszyn do pisania zamiast smartfonów i komputerów, pije ogromne ilości Schlitz Beer i utrzymuje jego shaggy grzywa w miejscu z wystarczającej ilości lakieru do włosów, aby zubożyć kilka hektarów warstwy ozonowej.

Podczas gdy Lee i jego żona Leslie (Erika Christensen) są w restauracji jeden fateful wieczór z ich młodą córką Alison (Haley Rosenwasser), mała dziewczynka prawie dusi się na kawałek cukierków aż Alfie (L. Scott Caldwell), pielęgniarka przypadkowo jadalnia przy pobliskim stole, kroki, aby zapisać dziecko. Kiedy Alfie deklaruje, że Bóg musiał poprowadzić ją do restauracji, aby wykonać Jego wolę, Lee odpowiada wdzięcznie, ale sceptycznie. Leslie nie jest jednak tak szybka, aby odrzucić możliwość boskiej interwencji. Przyjmuje zaproszenie Alfie do przyłączenia się do niej w kościele, jedna rzecz prowadzi do drugiej, a wkrótce Lee znajdzie się w niewygodnej pozycji bycia ateistą, żonaty z urodzonym chrześcijaninem.

kadr z filmu sprawa chrystusa

Lee, zdeterminowany, by przywrócić żonę jej zmysłom, Lee powraca na treningi reportera śledczego do obalenia chrześcijaństwa, obalając jego centralną zasadę, zmartwychwstanie Chrystusa. Problemem jest to, że im więcej konsultuje się z archeologami, historykami, teologami i ekspertami medycznymi, tym więcej słyszy to, czego naprawdę nie chce słyszeć. Niezrażony, obsesyjnie naciska obsesyjnie, eskalując w ten sposób napięcia między sobą i swoją żoną studiującą Pismo Święte. Ale poczekaj, jest ich więcej: Jest tak oderwany od swoich obowiązków zawodowych, że przykrywając sprawę informatora policyjnego (Renell Gibbs) oskarżonego o rozstrzelanie policjanta, pochopnie rzuca się na osąd – grzech, za który musi szukać odkupienia.

Vogel i Christensen są bardziej niż odpowiednie w głównych rolach, indywidualnie i w tandemie, i nie jest ich całkowitą winą, że niekiedy brzmią tak, jakby czytały punkty kulowe zamiast prowadzić dialog. Ale Vogel niejednokrotnie jest pod silną presją, aby utrzymać się na przeciwległym końcu sceny – kradzież graczy wspierających w kolorowych rolach kameralnych. Jako znany patolog, który ku własnej satysfakcji udowodnił, że Jezus nie przeżył ukrzyżowania, Tom Nowicki uderza w idealną równowagę zdrowego rozsądku i rozbudzonej kondescencji. Robert Forster nie ma wiele do zrobienia podczas swojego krótkotrwałego występu jako zrażony ojciec Lee, ale żywo wyraża poruszającą mieszankę żalu, smutku i frustracji podczas nieudanej próby pojednania.

Faye Dunaway w pełni wykorzystuje swoją soczystą pojedynczą scenę jako psycholog, który dostaje do dostarczenia najostrzejszej linii filmu, kiedy Lee pyta ją, czy 500 lub więcej naocznych świadków mogło dzielić to samo złudzenie, kiedy twierdzili, że widzieli Jezusa po Jego zmartwychwstaniu. „To” – odpowiada – „byłby jeszcze większym cudem niż zmartwychwstanie”. Nic dziwnego, że Lee nie może do tego wrócić.

Przydatne linki:

Rozbudowana recenzja i film sprawa chrystusa w polskiej wersji online

Opis filmu z przydatnymi źródłami w angielskiej wersji wikipedii


Kategoria: Warto obejrzeć


Napisz odpowiedź lub dodaj komentarz


Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane

Możesz używać tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>