Film online Skazani na Shawshank jednym z najlepszych w historii kina


Film online Skazani na Shawshank jest przez wielu uważany za jeden z najlepszych, jakie zostały nakręcone. Aż trudno uwierzyć w to, że film z tak niezwykłą historią o wielu zwrotach akcji, z doskonałą grą aktorską Tima Robbinsa i Morgana Freemana nie doczekał się ani jednej oskarowej statuetki. Co prawda obraz ten był siedmiokrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej, jednak ani razu nie został nią wyróżniony. W porównaniu z innymi wybitnymi dziełami kina, zebrał bardzo niewiele nagród, bo Brązową Żabę dla najlepszego operatora, ASC za najlepsze zdjęcia do filmu fabularnego, czy nagroda Ryuu Masayuki przyznana przez Japońską Akademię Filmową w kategorii Najlepszy film zagraniczny.

Dopiero w XXI wieku film doczekał się więcej wyróżnień. Amerykański Instytut Filmowy wyróżnił Skazanych na Shawshank dwukrotnie. W roku 2006 film ten uplasował się na 23 miejscu najbardziej inspirujących filmów wszech czasów. Natomiast w roku 2007 film znalazł się na liście 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów, zajmując 72 miejsce. Z kolei w 2019 roku film został wyróżniony przez Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych, które uznało, że Skazani na Shawshank jest filmem, do którego zdjęcia zmieniły kino. Pomimo tego, że film ten został dość skromnie nagrodzony, jest niezaprzeczalnym numerem jeden zarówno na amerykańskim IMDb, jak i na polskim Filmwebie. Jeśli chodzi o inne rankingi i plebiscyty, warto jeszcze dodać, że film ten zajmuje pierwsze miejsce na liście BBC Radio Five Live najlepszych obrazów kina, które nie zdobyły Oscara. Miano najlepszego nadał temu filmowi także magazyn Empire w plebiscycie, który został przeprowadzony w roku 2006.


Kategoria: Warto obejrzeć


Napisz odpowiedź lub dodaj komentarz


Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane

Możesz używać tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>